Güvenlik Kamera Sistemleri

CCTV İngilizce’ de “Close Circuit TeleVision “sözcüklerinin baş harflerinin bir araya gelmesi ile oluşan, Türkçe anlamı “Kapalı Devre Televizyon Sistemi” olarak tanımlanan kamera sistemlerinin adıdır.

Daha çok güvenlik amaçlı kullanılan sistem günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte kişi sayma, plaka tanıma, sıcaklık ölçümü, maske tespiti vb. birçok analiz imkanı ile insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmış ve konfor sağlamıştır.

CCTV sistemleri; Analog Kamera Sistemleri, Analog HD Kamera Sistemleri, IP Kamera Sistemleri gibi talebe ve ihtiyaca yönelik olarak birçok çeşitte olabilecek olup; firmamız tarafından en uygun seçenek ve doğru projelendirme ile anahtar teslim uygulama hizmeti sunulmaktadır.

Analog Kamera Sistemleri

Analog kameralar tarafından çekilen görüntünün, koaksiyel kablolar üzerinden DVR (Digital Video Recorder)’a kayıt edilmesi ve izlenmesi esasına dayanan sistemlere Analog Kamera Sistemleri denilmektedir. Analog Sistemler günümüzde teknolojik ömürlerini neredeyse tamamlamış olup, yerini Analog HD veya IP CCTV sistemlerine bırakmıştır.

Analog HD Kamera Sistemleri

Analog HD Kamera sistemleri, analog CCTV altyapısını kullanarak 720p ve 1080p çözünürlükte görüntü elde edilebilen gelişmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji, koaksiyel kablo üzerinden aktarılan analog video sinyalinin, AHD-DVR dijital kayıt cihazı tarafında işlenmesi esasına göre çalışmaktadır.

IP CCTV Sistemleri

IP CCTV sistemleri, koaksiyel kablo yerine dijital IP ve yerel alan ağlarını kullanırlar. Bu sistemler çok daha yüksek çözünürlükte olabilmekte olup daha iyi ve daha net görüntü verebilmektedir. Network üzerindeki herhangi bir bilgisayardan görüntü alınabilmesi, Kablolamanın kayıt cihazına değil en yakın switch’e yapılması, Kamera üzerinde analiz yapabilme imkanı, Kamera üzerinde hafıza kartına kayıt imkanı gibi birçok teknolojik üstünlük barındıran IP CCTV sistemleri günümüzde en çok tercih edilen sistemlerdir.