Bariyer ve Şifreli Geçiş Sistemleri

Geçiş kontrol sistemleri, kişilerin belirli alanlara giriş ve çıkışlarını kontrol ve takip etmeye yarayan sistemlerdir. Geçiş kontrol noktaları asansörler, turnikeler, kapılar, otoparklar vb. yerler olabilmektedir. Bu noktalar kartla veya şifreli erişim gibi kolay bir yapıya sahip olabileceği gibi, daha gelişmiş algoritmalar sahip biometrik geçiş yapılarında da olabilirler.

Günümüzde kartlı geçiş sistemleri kamera-izleme, hırsız-algılama ve yangın-ihbar sistemleri gibi diğer sistemlerle bütünleştirilerek daha üst güvenlik ve raporlama olanakları sunan merkezi kontrol üniteleri haline gelmiştir

Geçiş kontrol sistemleri ile firmalarda personel devam takibi de yapılabilmektedir. Personellerin hangi günlerde, hangi saatlerde geldiğini ve gittiğini takip ederek; maaş kesintisi ya da mesai ücreti hesaplanmasında da kullanılmaktadır. Kartlı geçiş sistemleri binaya gelen ziyaretçilerinde hem kayıt altına alınmasına hem de girebileceği yerlerin belirlenmesinde etkin olarak kullanılmaktadır, bu sayede çok katlı binalarda güvenlik sağlanmaktadır.

Geçiş kontrol sistemlerinin temel bileşenleri itibariyle şunlardan oluşur

Kontrol Panelleri

Merkezi kontrol-izleme yazılımı ve veri tabanı

Kart okuyucular

Biometrik (Parmak izi, el geometrisi, el izi ve vb.) okuyucular

İris ve retina tarayıcılar

Kart baskı yazılımları

Kart yazıcıları

Elektrikli kilitler

Elektromanyetik kilitler

Kapı Açma Butonları

Temassız Kapı Açma Sistemleri

Turnikeler

Bariyerler